Ako príklad by som uviedol asi najkvalitnejší motor na svete, teda Rolls Royce, ktorý aj keď je naj, bez zvyšku vozidla by príliš veľa neznamenal. Tak isto i aká-koľvek živina z prírodných plodín, oddelená od tisícok svojich "kamarátov", teda od živín v tej istej plodine, neznamená pre naše zdravie tak veľa, ako keď sú všetky spolu tak, ako ich príroda stvorila. Veď ani David BECKHAM by bez super kvalitného tímu a trénera veľa na ihrisku nedosiahol.
Kedysi, keď neexistoval potravinársky priemysel, ľudia dostávali všetky potrebné živiny v rámci konzumácie celých, živých plodín ovocia a zeleniny a to bez toho, aby sa sústredili na to, koľko majú vitamínu C, E, beta karoténu, či oleja, o ktorom je dnes reč. Samozrejme, že oleje, ako ten kokosový či olivový môžu mať fantasticky pozitívne účinky na naše zdravie. Ale pokiaľ ich množstvo bude adekvátne a pokiaľ ich budeme konzumovať v prírodnom stave. Teda konzumáciou pár olív či kúskov kokosu dostaneme presne to, čo telo potrebuje. Každý olej, či je rastlinného, alebo živočíšneho pôvodu, je tuk a obsahuje najviac kalórií v našej výžive a to až 9 kalórií na 1 gram. A práve tu je problém, pretože my v domnienke, že konzumujeme super zdravé oleje, nedbáme na ich prijaté množstvo.
Ak nalejete do pohára s vodou trochu olivového či kokosového oleja, tento sa usadí na stenách pohára presne tak, ako aj ten živočíšny tuk. Keďže pohár tu predstavuje naše cievy, viete, o čom hovorím. Aj keď je to olej rastlinný, naše cievy sú po jeho konzumácií mastné, lepkavé a keďže v krvi koluje aj mnoho iných látok, tieto sa ľahko zachytia a prilepia na tento olej a vznikajú usadeniny a cievy sa upchávajú.